WOKA LAMBALARI VİYANA
WOKA GALERİ VİYANA

Art Nouveau ve Wiener Werkstaette, tasarımcı ve mimar tasarımları - özel lambaların ve ışıkların el yapımı reprodüksiyonları - 19. ve 20. yüzyılların özgün antikaları ve sanat eserleri

WOKA LAMPS VIENNA'nın olağanüstü konumunu açıklamak için, ticari işçiliğin tarihsel gelişiminin birazcık dikkate alınması gerekir.

Historismus

20. yüzyılın başına kadar mimaride ve tasarımda biçimsel deyim, her şeyden önce süsleme, sadece tarihsel modeller tarafından belirlendi.

19. yüzyılın sonlarına doğru ilerici sanatçılar direnmeye başladı çünkü Gotik, Barok veya Rönesans ve İmparatorluğun tarihsel stillerinin Avrupalı ​​zeitgeistlerle daha az ve daha az olduğuna inanıyorlardı.

Sanayileşmenin başlangıcına ve bunun sonucunda ortaya çıkan seri üretime bir antipol olarak, sanat ve zanaat okulları ve sanat ve zanaat hareketleri işçiliği korumak için dünya çapında kuruldu.

Tarihsel desenlerin bolluğundan, özellikle doğanın getirilmesi ve tükenmez formların çeşitliliği ile birlikte, oryantal etkilerle karışan, 1900 civarında Belçika, Fransa, İngiltere ve Avusturya-Macaristan Monarşisinde “çiçek” Art Nouveau ortaya çıktı. Ayrılık'in (1902) 14. sergisinden itibaren, Viyana sanatçılarının son derece radikal özerkliği farkedilir hale geldi, "Modern Çağ" 'ya adım atıldı. 1902 yılında ünlü Viyana'lı mimar Josef Hoffmann tarafından yaratılan kübist heykel, Viyana sanatçılarının özerkliğinden ayrılmaya işaret ediyor. Bu, özellikle kübizm teriminin, 1907 yılına kadar Pablo Picasso tarafından geliştirilen bir temsil etme yöntemi olarak sanat tarihine girmediğini göz önüne alarak etkileyicidir.

1903 yılında Wiener Werkstaette'un kurulmasıyla, "Wiener Werkstaette stili", “bugünün Wiener Werkstaette” tarzına yeni bir tarz kazandırdı.Avangard, sanatsal ve ancak zamansız tasarımlarıyla, Wiener Werkstaette tarzı, 20. yüzyılda mimar ve tasarımcıların neslini etkiledi.

Bauhaus, 1920'den 1940'ye kadar Amerika'da Art Deco, 1940-1960'dan İskandinav tasarımı ve 1960 ve 198013 arasındaki İtalyan tasarımları Wiener Werkstaette'den büyük ölçüde etkilendi.Tasarım ve uygulamada üstün olan tarihi Wiener Werkstaette'un modelleri, Avusturya, Viyana'daki WOKA LAMPS VIENNA tarafından orijinal aletler kullanılarak hazırlanmıştır.Işıklar dünya çapında seçkin perakendecilerde sunulur ve çevrimiçi olarak satın alınabilir. Karolinsky Koleksiyonu'nda 1900'den günümüze antika ve sanat eserleri bulunabilir.Geleneksel aydınlatma armatürleri aşağıdaki stillerde el yapımıdır: Orijinal modellere göre Gotik, Barok, Biedermeier, Maria Theresia, Lehçe ve Flaman.

WOKA LAMPS VIENNA, köklü şirketleri Backhausen, Lobmeyr, Augarten ve Wittmann ile birlikte Wien-Products üyesidir.
Schauräume Viyana'nın göbeğinde, Barok Palais Breuner, A-1010 Wien1, Singerstrasse 16,

Tel.: + 43-1-5132912, Faks: + 43-1-5138505