WOKA LAMPS VIENNA
WOKA GALLERY VIENNA

Styl secesji i Wiener Werkstaette, projekty architektów i desynatorów – ręcznie wykonane reprodukcje ekskluzywnych lamp – oryginalne antyki i dzieła sztuki 19. i 20. wieku.

Aby opisać nadzwyczajną pozycję WOKA LAMPS VIENNA należy spojrzeć na historyczny rozwój przedsiębiorczej sztuki rzemiosła.

Historia
Do początku 20. wieku formy w architekturze i kształtowaniu, zwłaszcza w zakresie ornamentów, orientowały się tylko i wyłącznie historycznymi przykładami.

Pod koniec 19. wieku zaczeli się sprzeczać temu nowocześnie myślący artyści, ponieważ uważali, że  style gotyckie, barokowe lub renesans i empir coraz mniej odpowiadają europejskiemu duchowi epoki.

Jako kompensatę rozpoczętego uprzemysłowienia i wynikającej z tego produkcji masowej, powstały na całym świecie szkoły premysłu artystycznego i ruch Arts and Crafts do celu utrzymania sztuki rzemiosła.

Z wielkiej ilości historycznych wzorów pomieszanych z wpływami orientalnymi, zwłaszcza z wprowadzeniem przyrody i jej niewyczerpanej różnorodności kształtów, powstał około 1900r. “kwiatowy“ styl secesji w Belgii, Francji, Anglii i monarchii austryjacko – węgierskiej.

Od 14. wystawyseceji (1902r.) stwierdzono radykalną samodzielność artystów wiedeńskich co spowodowało rozpoczęcie kroku do „stylu nowoczesnego“. 

Skulptura sześcianna, stworzona w 1902r. przez słynnego architekta wiedeńskiego Josefa Hoffmanna,  zaznacza odwrócenie się artystów wiedeńskich do samodzielności. Jest to bardzo imponujące gdy się pomyśli o tym, że słowo „kubizm“ trafiło dopiero w roku 1907 do historii sztuki, jako system wykonania opracowany przez Pabla Picasso.

Z założeniem Wiener Werkstaette w 1903r. rozkwitł nowy styl nazwany   nazwany „styl Wiener Werkstaette (styl warsztatów wiedeńskich)“.

Awangardowe, artystyczne i zawsze aktualne projekty stylu Wiener Werkstaette kształtowały generacje architektów i desynatorów w 20. wieku.

Bauhaus,  Art-Deco w Ameryce od 1920 do 1940 wzór skandynawski około 1940-1960, jaki wzór włoski między 1960 a 1980 znajdują się pod mocnym wpływem Wiener Werkstaette.

Znakomicie projektowane i wykonane modele historycznego Wiener Werkstaette są produkowane ręcznie i oryginalnymi narzędziami we Wiedniu przez WOKA LAMPS VIENNA. 

Lampy są oferowane na całym świecie w ekskluzywnych sklepach specjalisticznych jak i w internecie.

Antyki i dzieła sztuki z okresu około 1900r. aż do dzisiaj znajdują się w Karolinsky-Collection  

Tradycyjne lampy 

są produkowane ręcznie według oryginalnych modeli w następujących stylach: gotyk, barok, Biedermeier, Maria-Theresia, polski i flamandzki.

Razem z tradycyjnymi przedsiębiorstwami Backhausen, Lobmeyr, Augarten und Wittmann jest WOKA LAMPS VIENNA członkiem Wien-Products.

WOKA LAMPS VIENNA

Wystawy w sercu Wiednia, w barokowym Palais Breuner
A-1010 Wien1, (ulica) Singerstrasse 16
Tel.: +43-1-5132912, Faks.: +43-1-5138505